Eskişehir Haberleri, Eskişehir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Av köpeği eğitimde dikkat edilmesi gerekenler

Grup Pointer Irk Hakemi Erdoğan Köroğlu, av köpeklerinin yetiştirilmeleriyle ve yetiştirilirken yapılan yanlışlıklarla ilgili bilgiler verdi.

Av köpeği meraklılarının en çok önemsedikleri konulardan bir tanesi, avda kullanacakları köpeği en doğru şekilde eğitmek. Uzmanlar, yanlış yapılan eğitim sonucunda köpeğin tekrar eski haline dönmesinin çok zor olduğunu söylüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KIF 7. Grup Irk Hakemi Erdoğan Köroğlu, av köpeği yavrusu alacaklara yavrunun annesinin ve babasının iyi avlanması gerektiğini söyledi. Açıklamalarına devam eden Köroğlu, Av köpeği yetiştiricileri kendileri üretici değillerse ve başka bir yerden yavru alacaklarsa birinci şart yavrunun annesinin ve babasının avcı köpek olması. Yani sürekli ava giden köpeklerden yavru edinilmeli. Köpeği yetiştirmek isteyen kendine uygun karakterde yavru seçmeli. Bu işlemde köpek alınan yerden yardım alınması gerekir. Çünkü ilk görüşte köpeğin karakterini bilemezsin. Onları sürekli izleyen köpeğin bakıcısı ve üreticisi olduğu için onlardan yardım alınmasını tavsiye ederim. Annesi babası avlanan köpek illaki avcıyı tatmin edecek kadar av yapar dedi.

Sözlerine, köpeğin avı getirirken nasıl eğitilmesi gerektiğini de ekleyen Köroğlu, Avcılarımız bir tahta üzerine bıldırcın veya keklik kanadı bağlıyorlar. Böylelikle küçükten köpek avı sıkmadan getirmeye alışıyor. Ondan sonra çok zor bir şeyi yok. Bunu oyunla öğrendikten sonra, kuş vurulduğu anda köpek ne yapması gerektiğini yani avı ağzına aldıktan sonra sahibine getirmesi gerektiğini biliyor diye belirtti.

Tüfek sesinden korkma olayları olabiliyor

Av köpeği yetiştiricilerinin en büyük yanlışlarının, köpeklerin eğitim çağına gelmeden tüfekle alıştırılmaları olduğunu söyleyen Erdoğan Köroğlu, şöyle konuştu;

Bazı köpeklerin karakteri baskın olmuyor. Biraz daha ürkek oluyor. Tüfek sesinden korkma olayları olabiliyor. Tam eğitim çağına gelmemiş 3 aylık bir köpeğin yanında tüfek atıyorlar. Tüfek atılmaz. Daha çok el şaplatarak, tahtaları birbirine vurarak veya küçük sesler çıkartarak tüfek sesine alıştırılması gerekir. En büyük yanlış ve eksiklik bu. 3 aylıkken, 4 aylıkken av köpeğini alan kişi diyor ki: Ben bu köpeği küçükten tüfek sesine alıştırayım Sonra köpeğin kulağının yanında tüfeği atıyor. Bu sefer köpek bundan ürküyor ve köpekte belli bir etki bırakıyor. Düzeltilmesi de çok zorlaşıyor. Bu çok büyük bir risk. Köpeği küçük seslerle alıştırarak, büyüdükçe tüfek sesine alıştırmak daha uygundur. En çok gördüğüm eksiklik bu.

Ölümle sonuçlanan avlar oldu

Avcıların yaşlanan av köpeklerini, avda fazla yormamaları gerektiğini vurgulayan KIF 7. Grup Irk Hakemi Erdoğan Köroğlu, Köpek yaşlandıkça fiziksel performansı, kulak işitmesi düşer. Yaşlanan köpekleri avda kullananlar, köpekleri çok yormadan kullansınlar. Yoksa kendilerinin de üzülebilecekleri bir sonuç çıkar. Ölümle sonuçlanan avlar oldu. Yaşlı köpeği ava götürdüğünde fazla performansa dayanamıyor. Fiziksel olarak artık yaşı müsaade etmiyor. Geçen sene çok sevdiğim bir arkadaşımın köpeği bu şekilde öldü. Köpeği de ben vermiştim. Çok üzüldük. Bir daha başıma böyle bir şey gelir diye köpek bakmıyor şuanda şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan İnönü’de genel temizlik çalışmaları başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri