Eskişehir Haberleri, Eskişehir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Taşeron işçileri kitlesel açıklama ile ‘Kadro‘ isteyecekler

DİSK Genel İş Eskişehir Şube Başkanı Günay Ayaz, kitlesel basın açıklamasına tüm taşeron işçilerine katılma çağrısında bulundu. Hükümetin taşeron işçilerinin sorunun çözümü için komisyon oluşturulduğunu ve 3 statü üzerinde çalışıldığını belirten DİSK Genel İş Şube Başkanı Günay Ayaz, “Düşünülen statülerden bir tanesinin 5/E gibi bir statü. Bu da işçi arkadaşların ne işçi ne de memur oldukları belirsiz olacak. Diğer tarafta da toplu sözleşme gibi pazarlık olacak. Toplu sözleşmenin tamamen ortadan kalkacağı, sosyal hakların olmayacağı bir statü. Sözleşmeli işçi için 3-5 yıllık bir sözleşme düşünülüyor. Devletin taşeron şirketi kurulacağı söyleniyor. Burada da güvencesiz bir çalışma olacak. Yani geçici işçi çalıştırılacak. İşçi arkadaşlarımızın beklentisi komisyonda düşünülen bu statüler içinde yok. Arkadaşlarımızın beklentileri işçiyse işçi, memursa memur, Devlet güvenceli iş istiyorlar” dedi.

Genel İş Sendikası olarak işçilerin artık seyirci değil sahaya çıkmalarını istediklerini kaydeden Günay Ayaz şunları söyledi:

“Bu sürece müdahale olmak istiyoruz. Seyirci kalırsan bunların istediklerini ve işçinin memnun olmayacağı bir sistem çıkarırlar. Şimdiden tepki gösterip ne istediğimizi anlatmamız lazım. İş güvenceli, insanca yaşam koşullarının oluşacağı bir çalışma ortamı istiyoruz. Toplu sözleşmeli sendikalı bir sistem istiyoruz. Adalar’da 15.30’da toplanıp 16.00’da basın açıklamasını yapacağız. Eskişehir’de çalışan tüm taşeron işçileri aileleri ile gelmelerini istiyoruz.”

Taşeron Kaldırılsın, Koşulsuz, ayrımsız kadro için buluşuyoruz başlıkla eyleme DİSK/Genel-iş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve genel yönetim kurulu üyeleri de katılacak.

Bir önceki yazımız olan Yabancı öğrencilere kahvaltı buluştu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri