Eskişehir Haberleri, Eskişehir Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

“Sinan’ın Yazılmamış Mimarlık Kuramı ve Öğretisi” konuşuldu

Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Elemanı Yrd. Doç. Dr. Halil Sencer Erkman’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuray Özaslan ve öğretim elemanları katıldı.

Mimar Sinan’a olan ilgisinin özellikle Kayseri’de çalıştığı dönemde arttığından bahseden Yrd. Doç. Dr. Halil Sencer Erkman, o dönemlerde Sinan’ın doğduğu yerin müze olarak düzenlendiğini ve görev aldığı fakültenin, müzenin gelişimi için katkı sağladığını söyledi. Bunun sonucunda Mimar Sinan’a olan uzaklığının bir anda tersine döndüğünü ifade eden Erkman, şunları söyledi;

“Mimar Sinan’ın yaşadığı mekânları zihnimde canlandırdım”

“Mimar Sinan’ın yaşadığı mekânları zihnimde canlandırdım ve Sinan olgusu benim için farklı bir kimliğe büründü. Zaman içerisinde gerçekleştirdiğimiz konferanslarda onunla ilgili izlenimlerimi paylaştım ve bu benim için hiçbir zaman tükenmeyecek bir tutkuya dönüştü. Ömrüm yettiği kadar da Sinan’ın sanatı üzerinden, mimarlık olgusunu düşünmeye ve bir takım sonuçlar çıkarmaya devam edeceğim. Bu benim için her zaman bir ayrıcalık olarak kalacak.”

Mimar Sinan’ın çalışmalarında her zaman yeniyi arayan, gençlik ruhunun tazeliğini ve merakını koruyan bir şeyler bulduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Erkman, konferansın devamında Mimar Sinan’ın yapıtlarını öğrencilerle paylaşarak fikirlerini dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Eskişehir Odunpazarı Ortaokul’unda ’Özel Eğitim Sınıfı’ etkinliği başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri